Koniec lata to doskonały moment na przeprowadzanie prac porządkowych w ogrodzie. Upały łagodnieją, więc jeżeli nie pada deszcz, to stabilna aura późnego lata i wczesnej jesieni sprzyjają wszelkim działaniom serwisowym i konserwacyjnym. O czym warto pamiętać? Z pewnością na liście prac ogrodowo-domowych powinno znaleźć się zabezpieczenie wszystkim metalowych elementów zewnętrznych domu. To doskonały moment na przeprowadzenie renowacji ogrodzenia metalowego, a także innych elementów małej infrastruktury. Dzięki przeprowadzeniu takich prac zminimalizujemy straty spowodowane działaniem opadów atmosferycznych, a także ujemnych temperatur. Dziś omówimy, jak odnowić, zabezpieczyć i pomalować metalową altanę w ogrodzie. Stylowe metalowe altany o delikatnej ażurowej konstrukcji są szczególnie narażone na działanie korozji. Właśnie dlatego warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed zimą, aby pięknie prezentowała się na wiosnę. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę, co jest najważniejsze, a także jakie produkty sprawdzą się do tego celu najlepiej.
Czyścimy altanę metalową przed malowaniem
Pierwszym krokiem w procesie konserwacji i renowacji metalowej altany jest przygotowanie powierzchni. Nie można pominąć tego etapu! Czyszczenie metalowej powierzchni wykonaj sumiennie i bardzo dokładnie – będzie to miało wpływ na przyczepność i jakość wykonania powłoki malarskiej.
Przejrzyj dokładnie altanę, ze wszystkich stron i sprawdź, czy nie pojawiła się rdza, także czy stara powłoka malarska nie łuszczy się, lub czy nie pojawiły się pęcherze. Jeżeli zauważyliśmy, choć najdrobniejsze oznaki uszkodzenia powłoki malarskiej, należy wyrównać powierzchnię, a także pozbyć się rdzy lub łuszczącej farby. Najlepiej do tego celu użyć papieru ściernego, drucianej szczotki, a przy dużych powierzchniach szlifierki. Jeżeli już powierzchnia metalowej altany będzie dokładnie oczyszczona mechanicznie, trzeba czyszczone powierzchnie dokładnie odpylić – możesz do tego celu użyć odkurzacza przemysłowego lub dmuchawy. Dokładnie oczyść z drobinek łączenia i wszelkie zakamarki – szczególnie gdy odnawiana altana ma liczne zdobienia, ornamenty i zawijane elementy.
Gdy już na wyszlifowanej powierzchni nie będzie żadnych luźnych elementów starej powłoki, należy przejść do następnego kroku, jakim jest odtłuszczanie. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzi się preparat odtłuszczający Anvi-Clean. Elementy konstrukcji znajdujących się na zewnątrz często pokryte są sadzą, kurzem, ptasimi odchodami, a także porostami i mchami. Umycie metalowej powierzchni odtłuszczaczem dobrze przygotuje ją do malowania.
W drugiej części naszego poradnika dowiesz się, jak wykonać trwały system powłok malarskich. Podpowiemy, jakie produkty będą najlepsze do malowania, a także czy zawsze trzeba wykonać gruntowanie.