Po dokładnym oczyszczeniu, umyciu i osuszeniu metalowych elementów altany przechodzimy do następnego etapu mającego na celu zabezpieczenie przed korozją. Niestety na destrukcyjne działanie rdzy narażone są praktycznie wszystkie elementy metalowe znajdujące się na zewnątrz – szczególnie te, które nie mają odpowiedniej powłoki ochronnej. Żeby przedłużyć trwałość powłoki malarskiej i przedłużyć żywotność metalowej altany, warto zastosować podkład epoksydowy EP-CORR. Farba podkładowa dwuskładnikowa sprawdzi się nawet w trudnym środowisku nadmorskim. Podkład antykorozyjny przygotowujemy z dwóch składników – farby i utwardzacza. Po dokładnym pomalowaniu altany farbą podkładową należy odczekać co najmniej 24 godziny, zanim przejdziemy do kolejnego etapu prac. Farbę podkładową możesz położyć przy pomocy pędzla, wałka lub natryskowo.

Malujemy metalową altanę

Po zastosowaniu i wyschnięciu warstwy farby podkładowej czas na zastosowanie farby nawierzchniowej. W przypadku wcześniejszego zastosowania podkładu epoksydowego rekomendujemy użycie farby nawierzchniowej AL-TOP. Jej największą zaletą jest szybki czas schnięcia – przy czym tworzy trwałą i solidną powłokę. Jeżeli stan altany był dobry, bez ognisk korozji, wówczas można pominąć etap malowania altany farbą podkładową i pomalować od razu farbą do malowania dachu Anvi-Dach. Farby można nakładać różnymi metodami (wałkiem, natryskowo, pędzlem), warto wybrać najwygodniejszą metodę dopasowaną do malowanej nawierzchni i wielkości elementów. Zaletą farby Anvi-Dach jest dostępność w szerokiej palecie kolorystycznej RAL. Można więc dobrać taki kolor farby, jaki chcemy, by podkreślić styl altany i wyeksponować obiekt ogrodzie.

Nie zapomnij odnowić dachu metalowej altany

Odnawiając konstrukcję metalowej altany, pamiętaj o jej dachu. Najczęściej altany mają dachy wykonane z blachy falistej. Renowację dachu altany możesz przeprowadzić w tych samych krokach, co w przypadku metalowych elementów konstrukcyjnych. Przed zastosowaniem preparatu odtłuszczającego, warto wstępnie zmyć zabrudzenia (np. zalegające na nim resztki liści) za pomocą myjki ciśnieniowej. Szczegółowe wskazówki o tym, jak malować dach znajdziecie w naszej bazie wiedzy.

O czym należy pamiętać podczas odnawiania i malowania altany? Jak zauważyliście, prace renowacyjne trwają kilka dni (należy wziąć pod uwagę czas schnięcia powłok), dlatego, zanim zaczniecie renowację altany, koniecznie sprawdźcie prognozę pogody. Podczas malowania nie powinno być zbyt wilgotno, mgliście. Z odnawianiem altany trzeba wstrzymać się także w momencie, gdy wieje wiatr, a także w dni, gdy temperatura jest niższa niż 10oC lub wyższa niż 25 oC. Warto także zapoznać się z zaleceniami producenta, jakie załączone do każdego produktu.

Podobne wpisy