Przygotowanie dachu pod malowanie
Dach pełni w budynkach bardzo istotną funkcję. To właśnie on jest barierą dzielącą nas od zagrożeń zewnętrznego świata i ważnym elementem chroniącym konstrukcję budynku. Dobrze zabezpieczony dach jest również gwarancją odpowiedniej termoizolacyjności cieplnej, co przekłada się na komfort podczas przebywania w budynku oraz wysokość comiesięcznych opłat za ogrzewanie. Niestety, na skutek intensywnego działania promieni UV, ulewnego deszczu, zalegającego śniegu i skrajnych temperatur, dach może niszczeć, a co za tym idzie – przestać spełniać swoją rolę. Aby zminimalizować wpływ niszczycielskiego działania pogody, należy raz na jakiś czas poddać blaszany dach renowacji. Dzisiaj zastanowimy się, jak wygląda przygotowanie dachu pod malowanie. Jak przygotować dach pod malowanie, aby nowe pokrycie skutecznie ochroniło blachę na długie lata? Sprawdź nasze rady!


Przygotowanie dachu pod malowanie – krok pierwszy
Przygotowanie dachu pod malowanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani konieczności kupna kosztownego sprzętu, więc możemy samodzielnie podjąć się tego zadania. Pierwszym etapem przygotowania metalowej powierzchni jest oczyszczenie jej z wszelkiego rodzaju substancji, które mogłyby zmniejszać przyczepność farby – starej, łuszczącej się powłoki, smaru, zanieczyszczeń, pyłu, zendry oraz rdzy. Na tym poziomie niezbędne będzie zaopatrzenie się w drobne narzędzia, takie jak druciane szczotki i papier ścierny. Po dokładnym oczyszczeniu blachy należy dokładnie wyszlifować jej powierzchnię.
Kiedy blacha jest już idealnie gładka, powinniśmy dokładnie umyć podłoże. Pomocna będzie tutaj rotacyjna myjka ciśnieniowa. Woda pod ciśnieniem o wartości minimum 300 bar nie tylko oczyści połać dachu z pyłu, który osadził się na skutek szlifowania blachy, ale również usunie resztki luźnej powłoki malarskiej. Jeśli nie mamy do dyspozycji myjki, należy cały dach dokładnie umyć ręcznie, używając gąbek lub szczotki nylonowej. Co ważne, domowe detergenty (takie jak płyny do mycia naczyń czy uniwersalne środki czystości) mogą zawierać składniki, które zmniejszą przyczepność nowej powłoki. Aby zminimalizować ryzyko łuszczenia się warstwy świeżo położonej farby, do mycia i odtłuszczania dachu powinniśmy używać wody z dodatkiem środka przeznaczonego do tego typu prac.


Malowanie dachu – farba ma znaczenie!
Kiedy przygotowanie dachu pod malowanie jest już zakończone, możemy przystąpić do pokrywania dachu farbą. Jeszcze do niedawna niemożliwe było otrzymanie zadowalającego, długotrwałego efektu bez zabezpieczania połaci dachu podkładem antykorozyjnym. Dzisiaj czołowi producenci oferują nowoczesne farby, które można aplikować bezpośrednio na metalową powierzchnię. Przykładem zaawansowanego technologicznie produktu jest poliwinylowa farba ANVI-DACH – emulsja, która łączy w sobie właściwości podkładu antykorozyjnego i farby nawierzchniowej.
Ciekawą alternatywą dla farby ANVI-DACH jest ANVI-CORR powstała na bazie spirytusu. Ta opcja sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dokładne oczyszczenie dachu z ognisk rdzy jest utrudnione. Tym, co wyróżnia farbę podkładową ANVI-CORR od propozycji innych marek, jest innowacyjny skład, dzięki któremu aplikowana substancja wchodzi z rdzą w reakcję chemiczną. Malując dach farbą podkładową z tej linii, zyskujemy trwałą ochronę podłoża na długie lata. Niezwykle elastyczna, odporna na działanie zmiennych warunków pogodowych, twarda farba o wysokiej przyczepności została doceniona nie tylko przez indywidualnych klientów, ale również przez fachowców szukających środka do konserwacji statków czy dużych konstrukcji i urządzeń eksploatowanych w przemyśle. Co ciekawe, farba ANVI-CORR znajduje zastosowanie również w procesie gruntowania stali, żeliwa, drewna, materiałów drewnopochodnych, aluminium, duraluminium i powierzchni cynkowych. Na czerwoną, czarną lub białą powłokę możemy nakładać dowolną farbę olejną, ftalową, chlorokauczukową, poliwinylową, akrylową, nitro oraz masy bitumiczne i ognioodporne.

Podobne wpisy