Nowoczesne kaloryfery mają często niezwykle designerski wygląd i przypominają małe dzieła sztuki. Z doświadczenia wiemy jednak, że większość mieszkańców starszych domów i mieszkań w blokach ma zwykle do czynienia z kaloryferami starego typu — najczęściej są to grzejniki żeliwne. Jednak należy pamiętać, że grzejniki żeliwne są bardzo praktyczne — długo trzymają ciepło, nawet po zakręceniu zaworu grzejnika. A o estetyczny wygląd kaloryfera można zadbać, systematycznie poddając go pracom renowacyjnym i konserwatorskim. Dowiedz się, jak przeprowadzić malowanie kaloryfera krok po kroku.

Jak pomalować grzejnik, aby dobrze wyglądał?

Istnieją różne metody malowania kaloryferów, które skutecznie poprawią ich wygląd na długo. Najbardziej precyzyjną metodą, jest sposób wykorzystywany przez specjalistów. W takim przypadku fachowcy muszą odkręcić i zdjąć grzejnik. Następnie kaloryfer jest piaskowany, w celu usunięcia starych powłok. Stare grzejniki malowane są w specjalnej pracowni lakierniczej przy użyciu metody natryskowej. Odnawianie grzejników możesz wykonać także samodzielnie, Ważne jednak, aby przestrzegać kilku ważnych zasad. Dzięki temu, malowanie powierzchni grzejnika będzie skuteczne i efektywne. Na wstępie zaznaczmy, że nie powinno się malować grzejników zwykłą farbą akrylową do metalu. Szeroka gama kolorystyczna i łatwość malowania tym rodzajem farby często sprawiają, że ulegamy pokusie i wykorzystujemy je do malowania grzejników żeliwnych. Trzeba jednak wiedzieć, że malowanie grzejnika farbą akrylową może spowodować żółknięcie powierzchni farby, a także jej pękanie. Dzieje się tak, ponieważ farba akrylowa nie jest przystosowana do działania wysokich temperatur. Jak się w takim razie przygotować do tego rodzaju prac? Do malowania grzejników potrzebne będzie:

  • papier ścierny o różnych gradacjach,
  • szczotka metalowa,
  • szlifierka oscylacyjna,
  • preparat odtłuszczający,
  • zestaw pędzli różnej grubości — w tym zakrzywiony pędzel na długiej rączce, który umożliwi dotarcie w trudnodostępne miejsca,
  • wałek do malowania,
  • specjalne farby termoodporne do metalu, odporne na działanie wysokich temperatur.

Poza odpowiednimi materiałami bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych wytycznych dotyczących malowania tradycyjnych grzejników. Gdy tylko je poznasz, odkryjesz, że malowanie kaloryfera żeliwnego jest całkiem proste. W kolejnych akapitach opowiemy jak pomalować kaloryfer krok po kroku, aby Twoja praca była efektywna.

Oczywiście, zanim przystąpimy do prac związanych z renowacją grzejników, należy zakręcić zawór, aby jego powierzchnia nie była gorąca. Malowanie grzejnika, gdy jest on gorący, może spowodować zbyt szybkie schnięcie farby, co doprowadzi do jej uszkodzenia. Najlepiej malowanie starych grzejników przeprowadzać poza sezonem grzewczym. Wówczas czas schnięcia będzie znacznie krótszy niż w przypadku malowania wiosną lib jesienią, gdy wilgotność powietrza jest wyższa.

Jak wykonać malowanie grzejnika — przygotowanie podłoża

Malowanie kaloryfera rozpoczynamy od solidnego czyszczenia powierzchni grzejnika. Kaloryfery żeliwne mają specyficzną budowę żeberkową. W pierwszej kolejności odkurzamy kaloryfer i myjemy dokładnie — również trudno dostępne miejsca. Następnie należy dokonać oględzin powierzchni starej farby. Sprawdź, czy nigdzie nie odchodzi farba, czy występują ogniska rdzy. Jeżeli zauważysz ślady rdzy, lub łuszczącą się farbę, to koniecznie przed malowaniem grzejnika dokładnie oczyść te miejsca. Czasem poprzednie podłoże doskonale przylega do powierzchni kaloryfera, jednak bywają przypadki (szczególnie gdy grzejnik dawno nie był malowany), że obecną warstwę farby trzeba dokładnie zeszlifować i oczyścić. Pamiętajmy jednak, żeby nawet w przypadku grzejników w bardzo dobrym stanie, użyć papieru ściernego o małej gradacji, aby lekko zmatowić metalową powierzchnię i usunąć ewentualne niedoskonałości.

W przypadku występowania łuszczeń i pęknięć powłok, a także, jeżeli wiemy, że kaloryfer był malowany wielokrotnie, konieczne jest całkowite usunięcie starej farby. Warto w tym celu wykorzystać dostępne narzędzia. Jeżeli masz na wyposażeniu domowego warsztatu wiertarkę, lub szlifierkę, możesz dokupić do niej odpowiednią końcówkę przystosowaną do szlifowania metalu. Starą farbę możesz także usunąć ręcznie, przy użyciu papieru ściernego i metalowej szczotki. Przed malowaniem kaloryfera dokładnie sprawdź, czy nigdzie nie pozostały resztki starej farby, albo rdzy. Tak wyczyszczone grzejniki przemywamy środkiem do odtłuszczania Anvi-Clean, dzięki któremu pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń.

Jak powinno wyglądać malowanie kaloryfera?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, malowanie kaloryfera farbą akrylową nie jest wskazane ze względu na brak odporności tego produktu na działanie wysokich temperatur. Farba do malowania kaloryfera musi być do tego specjalnie przeznaczona — tylko wówczas możemy mieć pewność, że powłoka będzie trwała. Najlepiej sprawdzi się do malowania kaloryferów żeliwnych farba termoodporna SID-GR Termal 200. Ta specjalistyczna farba doskonale konserwuje żeliwną powierzchnię, chroniąc przed korozją, a także jest trwała na działanie temperatur (do 200 stopni Celsjusza) i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Farba dostępna jest w srebrnym kolorze, który nada nowoczesnego wyglądu grzejnikom i rozświetli wnętrze. Pamiętajmy, że użycie właściwej farby zwiększa trwałość wykonanych prac.

Malowanie żeberek kaloryfera najlepiej przeprowadzać przy użyciu zakrzywionego pędzla. W pierwszej kolejności warto pomalować wszelkie zakamarki grzejnika przy użyciu odpowiednich pędzli. Nakładając farbę, należy zwrócić uwagę, aby była równomiernie rozprowadzona, aby uniknąć zacieków. Czas malowania kaloryfera zależy jest od umiejętności malującego, a także wielkości grzejnika. Pierwszą warstwę farby doprowadzamy do wyschnięcia, zanim pomalujemy grzejnik drugi raz.

Renowacja grzejników nie musi być skomplikowana!

Malowanie grzejnika sprawia, że estetycznie wygląda we wnętrzu domu. Prace renowacyjne umożliwiają zachowanie płynnej pracy grzejnika i zmniejszenie ryzyka jego awarii, spowodowanej korozją.

Podobne wpisy