Styl loftowy od kilku sezonów niezmiennie króluje w trendach wnętrzarskich. Pierwotnie „loft” jest mieszkaniem urządzonym w przestrzeni poprzemysłowej. W związku z tym odznacza się charakterystycznym stylem i przemysłową surowością. Za początki tej stylistyk przyjmuje się lata 60. XX weku, kiedy na skutek kryzysu opustoszało wiele obiektów przemysłowych. Przestrzenie dawnych fabryk często adaptowali na swoje potrzeby członkowie amerykańskiej bohemy artystycznej, tworząc w nich miejsca do życia, a także pracownie i galerie sztuki. W XXI wieku powróciła moda na mieszkania inspirowane przemysłem – w związku z tym renowacji i adaptacji na mieszkania doczekało się wiele budynków byłych przedwojennych fabryk. Duże okna (charakterystycznie dzielone na małe prostokątne części, z czarnymi metalowymi ramami) wpuszczające do wnętrza mnóstwo światła, ściany z surowej cegły, surowe posadzki, betonowe i metalowe elementy. Oto kwintesencja stylu loftowego. Żeby zachować w pełni spójność tego stylu, konieczne jest wyposażenie wnętrza w odpowiednie meble i dodatki. Loftowe meble wykonane są najczęściej z metalu i drewna.

Doskonale wiemy, ze nie każdy, kto marzy o mieszkaniu urządzonym w klimacie nowojorskiego loftu, ma szczęście posiadania własnego M urządzonego w starej fabryce. Jednak dzięki doborowi odpowiednich elementów wykończenia i mebli, możesz stworzyć niepowtarzalny, loftowy klimat. Jednym ze sposobów na stworzenie industrialnego jest renowacja mebli w przemysłowym stylu. Najczęściej są to drewniane meble z elementami metalowymi, lub całkowicie wykonane z metalu. Designerskie meble loftowe osiągają często zawrotne ceny. Dlatego fantastycznym pomysłem jest własnoręczne odnowienie mebli w stylu loftowym.

Skąd wziąć industrialne meble do renowacji?

Zanim przejdziemy do procesu odnawiania mebli, trzeba skądś te meble pozyskać. Najlepszym źródłem są targi staroci, na których za niewielką cenę możemy znaleźć prawdziwe perełki. Dobrym miejscem do poszukiwań są także popularne portale aukcyjne i z lokalnymi ogłoszeniami. Warto także popytać znajomych, a nawet odwiedzić… skup złomu – nie wyobrażacie sobie, jak niezwykłe przedmioty znajdują się czasem na strychach czy w piwnicach pod grubą warstwą kurzu!

Wybierając meble do renowacji, należy zwrócić uwagę na ich ogólny stan. W przypadku metalowych elementów konieczne są oględziny pod kątem ewentualnej korozji – z niewielkimi ogniskami można sobie poradzić, zabezpieczając reaktywną farbą spirytusową ANVI-CORR przed dalszym rozwojem korozji. W przypadku brakujących czy uszkodzonych elementów warto przeanalizować czy możliwe jest ich uzupełnienie – np. dosztukowanie drutem, czy wymiana drewnianych elementów regale. Czasem stan mebla może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami i sporym nakładem pracy – wówczas warto zastanowić się, czy nie lepiej poszukać innego modelu, którego renowacja będzie przyjemna, szybka i satysfakcjonująca!

W kolejnej części artykułu omówimy kolejne etapy renowacji metalowych mebli w stylu loftowym. Zapraszamy!


 

Podobne wpisy