Balkony i tarasy są dla wielu osób dodatkowym pomieszczeniem w sezonie letnim. To doskonałe miejsce do wypoczynku wśród donic z kwiatami, idealna przestrzeń na letni posiłek, wieczór w gronie przyjaciół czy odpoczynek z filiżanką ulubionej herbaty i książką. Jednym z podstawowych elementów balkonów oraz tarasów jest balustrada. Zapewnia ona zabezpieczenie dla użytkowników przed upadkiem z wysokości. Należy pamiętać, że rola balustrady balkonowej nie kończy się tylko na tej praktycznej funkcji. Ważna jest także estetyka balustrady, ponieważ stanowi ona element elewacji budynku. Jeżeli nie zadbamy wystarczająco o stan balustrady, zamiast zdobić, będzie szpecić, a do tego może stać się zagrożeniem dla bezpieczeństwa domowników. Żeby tego uniknąć warto systematycznie wykonywać przegląd balustrad balkonowych i tarasowych.

Największym zagrożeniem dla metalowej balustrady jest korozja. Balkon wraz z balustradą jest elementami zewnętrznymi, więc narażone są na działanie czynników atmosferycznych – przede wszystkim opadów i wilgoci. To zwiększa ryzyko powstania ognisk korozji i ich szybkiego rozwoju. Jeżeli korozja dojdzie do zaawansowanego stanu, wówczas może ona spowodować nieodwracalne skutki i znaczne osłabienie metalowych elementów. Niestety, ale trzeba mieć na uwadze, że korozja powoduje nie tylko nieestetyczny pomarańczowy nalot na zajętej powierzchni, ale co najważniejsze, może osłabić materiał, co może wpływać na bezpieczeństwo korzystania z obiektów. W przypadku metalowej balustrady balkonu ma to szczególne znacznie – zwłaszcza wytrzymałości danego elementu, a co za tym idzie, dla bezpieczeństwa domowników. Dlatego właśnie należy systematycznie przeprowadzać kontrolę metalowych elementów balustrady – zarówno przęseł, szczebelków, jak i łączeń i spawów. Niepokojącymi oznakami mogą być wszelkie zmiany w nawierzchni – popękana farba, pęcherze, czy rdzawy nalot. W takim przypadku należy obligatoryjnie przeprowadzić prace konserwacyjne i wykonać nową powłokę malarską.

Jakiej farby użyć do malowania balustrady balkonowej i tarasowej?

W procesie renowacji balustrady balkonowej z metalu, bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej farby. Wybierając farbę należy przede wszystkim dopasować ją do powierzchni, którą będziemy malować. Do balustrady balkonowej albo tarasowej wykonanej z metalu najlepszym wyborem będzie farba spirytusowa. Ma ona działanie antykorozyjne, więc może być stosowana jako farba podkładowa, a także jako samodzielna powłoka. Co najważniejsze, specjalna formuła farby spirytusowej sprawia, że łączy się ona z ogniskami rdzy, przylegając do nich bardzo dokładnie i uniemożliwiając ich dalszy rozwój. Dużą zaletą farby spirytusowej jest to, że nie wchodzi ona w reakcję z innymi produktami. Doskonale sprawdzi się do balustrady balkonowej o skomplikowanych kształtach, obfitujących w zakamarki, z których trudno byłoby usunąć resztki starej powłoki malarskiej. Co najważniejsze, farba spirytusowa skutecznie zabezpiecza metalową powierzchnię przed korozją. Farba spirytusowa tworzy specjalną, doskonale przylegającą powłokę, która bardzo skutecznie chroni metal przed opadami atmosferycznymi, długotrwałą ekspozycją na wilgoć, kwaśnymi deszczami, promieniowaniem słonecznym, a także agresywnym, nadmorskim środowiskiem.

Jak przygotować metalową balustradę do malowania?

Jeżeli wcześniej balustrada balkonowa była malowana, wówczas należy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię, tak, aby zapewnić nowej powłoce malarskiej należytą przyczepność. Żeby uniknąć łuszczenia się farby do metalu w przyszłości i powstawania pęcherzy czy innych zmian na powierzchni, warto dużą uwagę poświęcić na przygotowanie powierzchni. Dzięki temu uzyskamy trwałą powłokę, która skutecznie ochroni metalową powierzchnię przed korozją. Przed rozpoczęciem prac remontowych warto dobrze zabezpieczyć ściany, a także podłogę, aby uniknąć zachlapania farbą lub uszkodzenia.

Od czego zatem zacząć przygotowanie balustrady balkonowej do malowania? Najważniejsze jest dobre oczyszczenie powierzchni z kurzu, zabrudzeń i ze starych powłok malarskich. W pierwszej kolejności warto przemyć balustradę przy użyciu letniej wody, ostrej gąbki/szczotki i detergentu – może to być preparat odtłuszczający Anvi Clean, który usunie wszelkie zabrudzenia, również sadzę i inne tłuste osady. Następnie powierzchnię dokładnie osuszamy i przechodzimy do następnego etapu.

Zanim pomalujemy balustradę balkonową, musimy pozbyć się starej farby. W tym celu najlepiej użyć papieru ściernego o różnej gramaturze, szczotki drucianej, a w przypadku dużych powierzchni – szlifierki z odpowiednią końcówką. Najpierw usuwamy wszystkie większe fragmenty starej farby i ewentualne ogniska rdzy przy użyciu szczotki lub gruboziarnistego papieru ściernego. W miejscach trudnodostępnych można zastosować szczotkę drucianą, aby dokładnie oczyścić powierzchnię. Dla dokładnego wykończenia i wygładzenia powierzchni stosujemy papier ścierny o drobnej gramaturze. Przy jego pomocy dokładnie usuniemy najdrobniejsze odstające elementy i dobrze przygotujemy powierzchnię do dalszych prac. Za pomocą drobnego papieru ściernego zmatowimy powierzchnię przed malowaniem, co poprawi przyczepność farby spirytusowej – warto zastosować tę metodę również w miejscach, gdzie nie ma konieczności usunięcia farby.

Jak malować balustradę balkonową?

Zaletą farby spirytusowej jest łatwość jej użycia. Ma postać jednoskładnikową, więc przed użyciem wystarczy dobrze ją wymieszać. Aplikację farby spirytusowej do metalu można przeprowadzić przy pomocy pędzli malarskich, wałka malarskiego lub pistoletu natryskowego. W przypadku ażurowych balustrad z metalu najlepiej sprawdzą się płaskie i okrągłe pędzle o różnej grubości, które doskonale dotrą w trudnodostępne miejsca. Tak zabezpieczona balustrada balkonowa będzie doskonale prezentować się przez długi czas!

Podobne wpisy