Metalowe ogrodzenia cieszą się niezmiennie dużą popularnością. Doskonale łączą w sobie funkcję reprezentatywną z funkcją ochronną posesji. Metalowe ogrodzenia cenione są także za swoją wyjątkową trwałość – mają wysoką odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na działanie czynników zewnętrznych. Nowe ogrodzenia metalowe są najczęściej pokryte specjalnymi fabrycznymi powłokami, zapewniającymi ochronę przed działaniem wilgoci i innych negatywnych czynników. Warto jednak pamiętać, że żywotność takich powłok jest ograniczona i warto po pewnym czasie je odnowić.

Jak często malujemy ogrodzenie metalowe? Przyjmuje się, że pełną renowację, powinno przeprowadzać się co około 2-4 lata. Jednak przy bardzo niesprzyjających warunkach zmiany, zmiany na powierzchni metalowego ogrodzenia mogą pojawić się wcześniej. Dlatego po każdym sezonie zimowym warto wykonać przegląd stanu ogrodzenia metalowego, a co kilka lat przeprowadzić kapitalną renowację ogrodzenia metalowego. To zminimalizuje ryzyko powiększenia się ognisk korozji, która może doprowadzić do zniszczenia ogrodzenia konieczności jego wymiany. Dziś podpowiemy, o czym warto pamiętać, remontując i malując metalowe ogrodzenie. W artykule znajdziesz także wskazówki, jakie preparaty warto zastosować, aby przeprowadzone prace przyniosły efekt na długi czas.

Przygotowanie metalowej powierzchni do malowania

Pierwszym krokiem poprzedzającym malowanie ogrodzenia metalowego, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Zaczynamy od dokładnego umycia ogrodzenia z ewentualnych zabrudzeń. Następnie usuwamy warstwę stare farby – warto wykonać to bardzo starannie, aby zwiększyć przyczepność nowej powłoki, a także zwiększyć jej żywotność. Do oczyszczania ogrodzenia można użyć szpachelki, a w przypadku dużych powierzchni, lub skomplikowanych kształtów dobrym rozwiązaniem będzie szlifierka, lub piaskowanie. Należy zwrócić szczególną uwagę, na ogniska korozji. W tym celu warto przy pomocy drucianej szczotki oczyścić miejsca, w których rozwija się rdza.

Na koniec dokładnie oczyszczamy powierzchnię ogrodzenia ze wszelkich pyłów i zabrudzeń. W tym celu warto użyć preparatu odtłuszczającego Anvi-Clean. Odtłuszczacz ten doskonale sprawdzi się do oczyszczania powierzchni z sadzy, tłustych osadów, zanieczyszczeń przemysłowych, a także osadów mineralnych.

Malowanie ogrodzenia z metalu farbą antykorozyjną

Najlepszym czasem na malowanie ogrodzenia metalowego jest wiosna lub lato. Warunki atmosferyczne mają duży wpływ na trwałość wykonanej powłoki. Na malowanie ogrodzenia z metalu warto wybrać słoneczny pogodny dzień (unikajmy malowania przed burzą). Należy pamiętać, aby wcześniej przygotowana powierzchnia w pełni wyschła. Następnie malujemy ogrodzenie – najlepiej w sprawdzi się w tym przypadku farba poliwinylowa Anvi-Dach. Jest to preparat typu 2w1, który może być stosowany zarówno jako podkład antykorozyjny, jak i farba nawierzchniowa. Anvi-Dach tworzy na powierzchni metalowego ogrodzenia trwałą warstwę, która chroni przed działaniem kwaśnych deszczy, a także innych czynników atmosferycznych. Do malowania ogrodzenia metalowego można użyć pędzla, wałka, a także natrysku hydrodynamicznego. W przypadku metalowych ogrodzeń najlepszą metodą będzie zastosowanie pędzla o miękkim włosiu. Oczywiście kolor farby możesz dopasować do otoczenia i kolorystyki budynku, ponieważ farba Anvi-Dach dostępna jest w kolorystyce z palety RAL.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych produktów do malowania metalu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!

Podobne wpisy