Zjawisko korozji jest bardzo powszechne i dotyczy praktycznie każdej branży. Korozja każdego roku jest przyczyną ogromnych strat finansowych w różnych gałęziach przemysłu. Z korodowaniem metalowych nawierzchni muszą także sobie radzić użytkownicy samochodów, właściciele domów, ogrodów czy ogródków wypoczynkowych. Nic dziwnego, że specjaliści z całego świata starają się opracować normy, które ułatwią walkę z korozją. W SiDCoating’s również jest to dla nas bardzo ważny temat, który napędza nas do opracowywania nowych formuł preparatów stworzonych do ochrony przed korozją. Jednak zanim omówimy konkretne rozwiązania, przyjrzyjmy się, czym jest korozja, jakie są jej przyczyny i jakie czynniki zwiększają ryzyko jej wystąpienia lub przyspieszają rozwój.
Czym jest korozja i co jest jej przyczyną?
Korozja to proces, w wyniku którego dochodzi do niszczenia powierzchni metalowych oraz niemetalowych. Najczęstszym czynnikiem przyspieszającym zjawisko korozji jest wilgoć i woda. W wyniku korozji dochodzi do wytrącenia siarczków, tlenków lub wodorotlenków – w zależności od materiału, z którego wykonany jest element zaatakowany korozją. Często określenie korozja i rdza są stosowane zamiennie. Należy jednak zauważyć, że rdza jest efektem korozji i najbardziej rozpoznawana jej oznaką. Ma postać charakterystycznego rdzawego nalotu – trzeba mieć na uwadze, że gdy zobaczymy rdzę na metalowej powierzchni, może to oznaczać, że korozja jest już w zaawansowanym stadium. Jednak skutkami korozji jest nie tylko rdza, ale przede wszystkim nieodwracalne zmiany w strukturze metalu i trwałe uszkodzenia. W przypadku pojazdów, samochodów, maszyn czy konstrukcji korozja może zwiększać ryzyko wypadku podczas ich użytkowania i prowadzić do wypadków zagrażających zdrowiu lub życiu.
Jako najczęstszy czynnik sprzyjający rozwojowi korozji podawane jest działanie wody, wilgoci. Oczywiście wodę (w postaci pary wodnej, wody w zbiorniku, akwenie, w postaci opadu) możemy umieścić wysoko na liście winowajców za problemy z korozją. Do czynników powodujących korozję możemy zaliczyć również działanie gazów, czynniki mikrobiologiczne, atmosferyczne, kwaśne deszcze, a także uszkodzenia mechaniczne, czy kontakt metalowego elementu z glebą. W zależności od czynnika wywołującego to zjawisko możemy mówić o korozji chemicznej, elektrochemicznej, glebowej, atmosferycznej, wodnej, fizycznej lub mikrobiologicznej.
Jak chronić metal przed korozją?
Proces korozji może mieć różne tempo, a jej destrukcyjne działanie nasila się wraz ze zwiększeniem oddziaływania danego czynnika. Błędem jest stosowanie produktów antykorozyjnych w momencie, gdy na powierzchni jest już widoczna rdza. Najlepszą metodą jest wcześniejsze zabezpieczenie przed korozją. Jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki antykorozyjnej jest zastosowanie powłok w postaci podkładów i farb nawierzchniowych. Inną możliwością zapobiegania korozji jest zabezpieczenie powierzchni powłoką cynkową, która tworzy warstwę ochronną, oddzielającą narażoną na korozję powierzchnię od czynników zewnętrznych. Do zabezpieczenia przed korozją można także stosować proszek antykorozyjny. Trzeba jednak mieć na uwadze, że do jego aktywacji, należy podgrzać metalową powierzchnię, co nie we wszystkich przypadkach jest wskazane (może powodować zmiany na powierzchni lub odkształcenia).
Wygodnym rozwiązaniem są preparaty wielofunkcyjne, które jednocześnie spełniają funkcję podkładu i farby antykorozyjnej nawierzchniowej. Zazwyczaj przeznaczone są do stosowania na powierzchnie różnych metali i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Systematyczne stosowanie preparatu antykorozyjnego 2w1 pozwala na ochronę przed rdzą elementów stale wystawionych na działanie czynników.
Oczywiście nie zapominajmy także o tak podstawowych sposobach ochrony przed korozją. Jeżeli to możliwe, to ograniczajmy ekspozycję metalowych elementów na działanie czynników sprzyjających powstawaniu korozji. Co to oznacza w praktyce? Możemy w przypadku elementów małej architektury w ogrodzie zabezpieczyć i osłonić je folią w sezonie zimowym. Dzięki temu w łatwy sposób zmniejszymy oddziaływanie opadów i wilgoci na metalowe elementy, co z pewnością przyspieszyłoby rozwój korozji.
Jakie preparaty rekomendujemy do zabezpieczenia metalu przed korozją?
W SiDCoating’s nieustannie pracujemy nad najlepszymi produktami do zabezpieczania powierzchni metalowych. Opracowując ich formułę, dbamy o to, aby tworzyły niezawodną powierzchnię antykorozyjną. Jak już wspomnieliśmy, istnieje kilka metod zabezpieczania metalu przed korozją. Jedną z nich jest pokrycie metalu innym rodzajem metalu. W tym celu często stosuje się technikę ocynkowania. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, jak to ma miejsce w przypadku ocynku na gorąco, stworzyliśmy specjalistyczny preparat do cynkowania na zimno. Farba cynkowa ANVI-CYNK może być stosowana do zabezpieczania elementów pojazdów, ogrodzenia, bram garażowych i innych metalowych elementów stale wystawionych na działanie korozji. Zimny cynk charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na korozję, dlatego może być stosowany jako pojedyncza warstwa ochronna, bez konieczności stosowania farby powierzchniowej.
Jeżeli poszukujecie produktu, który jednocześnie zabezpieczy metalową powierzchnię i zapewni jej estetyczny wygląd, to doskonałym rozwiązaniem będzie antykorozyjna farba spirytusowa. Tego rodzaju farba może być stosowana nawet na gorzej przygotowanych nawierzchniach, na których pozostały elementy starej powłoki lub której nie do końca można oczyścić z rdzy. Spirytus oczyszcza powierzchnię z zabrudzeń i sprawia, że farba szybko schnie. Zastosowane w farbie spirytusowej specjalne pigmenty reagują z rdzą, jeszcze lepiej chronią powierzchnię przed rozwojem ognisk korozji i powstawaniem nowych.