Schody to niezwykle istotny element budynku, dlatego warto zadbać o jego dobrą kondycję. Każdy rodzaj schodów narażony jest na uszkodzenia podczas codziennego użytkowania. Zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, obicia, uszkodzenie powłoki z farby – to wszystko wpływa nie tylko na estetykę schodów, ale także na ich trwałość. Dbając o ich systematyczną konserwację, a także odnawiając je, przy użyciu sprawdzonych preparatów zachowamy na dłużej żywotność schodów metalowych. Co najważniejsze, renowacja schodów metalowych nie jest bardzo trudną czynnością – należy tylko pamiętać o tym, aby każdy z etapów wykonać z dużą dokładnością. Dziś przedstawimy metodę odnawiania schodów metalowych krok po kroku.

Przygotowanie schodów metalowych do renowacji

Pierwszym etapem w renowacji metalowych schodów, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Ważne, żeby nie pominąć i nie zbagatelizować tego stadium, ponieważ przygotowujemy bazę pod kolejne czynności związane z odnawianiem metalowych schodów. Warto użyć w tym celu użyć preparatu odtłuszczającego Anvi-Clean, który skutecznie usuwa wszelki tłuste zabrudzenia, sadzę, a także osady mineralne i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie Anvi-Clean pozostaje bezpieczny dla oczyszczanych powierzchni.

Podczas oczyszczania powierzchni schodów metalowych warto użyć szczotki metalowej, a także papieru ściernego. Stosując te proste narzędzia szybko i skutecznie pozbędziemy się starszych powłok z farby, a także oczyścimy powierzchnię schodów z ewentualnych ognisk rdzy. Czyszcząc metalowe schody, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ogniska korozji występujące w trudno dostępnych miejscach, a także w miejscu połączenia metalowych elementów.

Po dokładnym umyciu i oczyszczeniu schodów metalowych z zabrudzeń, starych powłok i ewentualnej rdzy, należy poczekać, aby powierzchnia dokładnie wyschła. Następnie możemy przejść do kolejnego etapu.

Malujemy schody metalowe farbą antykorozyjną

Wybór farby do malowania jest zależny od tego, czy są to schody wewnętrzne, czy zewnętrzne. Precyzyjnie oczyszczone schody metalowe wewnętrzne malujemy od razu farbą poliwinylową Anvi-Dach. Ta specjalistyczna farba nie wymaga stosowania preparatów gruntujących. Farba tworzy trwałą powłokę, która skutecznie chroni metalowe schody przed uszkodzeniami mechanicznymi. Farba dostępna jest w bogatej palecie kolorystycznej RAL, więc dobór odpowiedniego koloru, dopasowanego do wystroju wnętrza nie będzie stanowił problemu.

Jeżeli przeprowadzamy renowację schodów zewnętrznych, wówczas warto zastosować przed farbą nawierzchniową dodatkowy podkład. W tym przypadku zalecamy użycie farby podładowej Anvi-Corr. Dzięki swoim właściwościom farba podkładowa tworzy na metalowej powierzchni powłokę ochronną, która przez bardzo długi czas chroni dany element przed działaniem czynników atmosferycznych i minimalizuje ryzyko rozwoju korozji. Na warstwę farby podkładowej można z powodzeniem stosować dowolną farbę nawierzchniową.

Do malowania schodów metalowych możemy użyć dowolnych narzędzi malarskich. Na dużych powierzchniach sprawdzi się wałek malarski. W przypadku detali warto użyć pędzla o odpowiedniej wielkości. Oczywiście, jeżeli mamy takie możliwości techniczne, możemy użyć do malowania schodów metalowych metody natryskowej.

Poświęcając odpowiednią ilość czasu i uwagi każdemu z etapów odnawiania schodów metalowych sprawimy, że pozostaną funkcjonalne i efektowne przez dłuższy czas.

Podobne wpisy