Parapety zewnętrzne narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego też do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej stali, która jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jedynym słabym punktem metalowych parapetów, jest ich podatność na działanie korozji. Szczególnie w przypadku, gdy metalowe elementy znajdują się na zewnątrz budynku i przez długi czas poddawane są działaniu wody, to powierzchnia może zostać zaatakowana przez korozję. Można jednak uniknąć tego i przedłużyć żywotność metalowych parapetów, dbając o ich systematyczne konserwowanie.
Jak zabezpieczyć parapet zewnętrzny przed korozją?
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie parapetu zewnętrznego przed korozją jest zapewnienie solidnej powłoki malarskiej. Jej zadaniem jest odizolowanie metalowej powierzchni od czynników zewnętrznych. Gdy metalowy parapet pokryty jest farbą, uniemożliwia to bezpośredni kontakt wilgoci ze stalą i minimalizuje skutki jej oddziaływania. Z resztą działanie wody i wilgoci, to nie jedyne czynniki narażające parapet na zniszczenie. Musimy pamiętać jeszcze o działaniu promieniowania UV, zmiennych temperaturach, zanieczyszczeniach biologicznych czy kwaśnych deszczach. Zabezpieczenie w postaci warstwy z farby nie zawsze może być wystarczające – w przypadku parapetów zewnętrznych nietrudno o odpryski czy zadrapania spowodowane np. przez siadające ptaki, opady gradu czy gałęzie drzew.
W celu zwiększenia zabezpieczenia przed korozją i uszkodzeniami należy systematycznie malować parapet. Najlepiej do tego celu zastosować farbę antykorozyjną, która odznacza się dobrą przyczepnością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych.
Jaką farbę wybrać do metalowych parapetów?
W zabezpieczeniu metalowego parapetu kluczowe są dwie kwestie. Po pierwsze konieczne jest systematyczne kontrolowanie stanu malowanej powierzchni. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, farba jest wyblakła przez promienie słoneczne lub pojawiły się ogniska korozji należy bezwzględnie odnowić powłokę malarską, aby uniknąć dalszego rozwoju korozji, doprowadzającego do uszkodzenia parapetu. Działanie profilaktyczne jest zdecydowanie korzystniejsze finansowo niż wymiana całego parapetu (w momencie, gdy w zupełności zaatakuje go rdza).
Drugą ważną kwestią jest dobór odpowiedniej farby. Metalowy parapet zewnętrzny najlepiej malować przy użyciu farby przeznaczonej do stosowania na metal. Oczywiście farba musi być także przystosowana do zastosowania zewnętrznego, aby była odporna na warunki atmosferyczne – zarówno wilgoć, promieniowanie słoneczne, jak i zmienne temperatury. Doskonale do tego celu sprawdzi się farba spirytusowa (dostępna w naszej ofercie, jako farba Anvi-Corr).
Farba spirytusowa ma dość szerokie zastosowanie. Używana jest zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie, znajduje też swoje zastosowanie do zabezpieczania metalowych powierzchni w budynkach mieszkalnych i ich otoczeniu. Farba spirytusowa zawiera w swoim składzie 97% spirytus rektyfikowany. Ma to duży wpływ na właściwości farby i jej trwałość. Dzięki zawartości spirytusu nie jest konieczne usuwanie starych powłok malarskich. Farba spirytusowa bardzo szybko wysycha i może być aplikowana na parapet zewnętrzny nawet przy bardzo niskich temperaturach. Warto jeszcze zauważyć, że można zastosować farbę spirytusową jako samodzielną powłokę, albo jako podkład. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie farby w formie podkładu, to na jej powierzchnię możemy zastosować dowolną farbę (pamiętajmy, aby była dostosowana do zastosowania zewnętrznego i do warunków atmosferycznych). Co ważne, farba spirytusowa może być stosowana bezpośrednio na ogniska rdzy – specjalna formuła farby i zawartość spirytusu oczyszczającego podłoże, oraz żywicy i pigmentów reagujących z rdzą możliwe jest użycie farby bezpośrednio na podłoże 2 stopnia z normy, czyli podłoża gorzej przygotowanego.
Jak przygotować parapet zewnętrzny przed malowaniem?
Dla procesu malowania parapetu ważne jest właściwe przygotowanie nawierzchni. Jeżeli powierzchnia zabrudzona jest odchodami ptaków lub innymi zabrudzeniami, to w pierwszej kolejności czyścimy parapet. Następnie warto zeszlifować nierówności starej farby, wszelkie pęcherze, nierówności, a także ogniska rdzy. Tak wyrównaną powierzchnię myjemy, aby usunąć z niej pył, zabrudzenia, a także tłuste osady. Warto do tego celu zastosować łagodny preparat myjąco-odtłuszczający, który nie uszkadza powierzchni, nie wchodzi w reakcje z innymi produktami malarskimi i jednocześnie skutecznie usuwa zatłuszczenia i zabrudzenia różnego pochodzenia. Zanim przejdziemy do malowania, powierzchnię pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
W jaki sposób malować parapet zewnętrzny?
Przed rozpoczęciem malowania warto zapoznać się z zaleceniami producenta, dotyczącymi wskazań odnoście przygotowania farby, a także warunków atmosferycznych, w jakich może być aplikowana. Unikamy malowania parapetu podczas bardzo wysokich temperatur, przed burzą i w czasie deszczu.
Na wstępie wybieramy metodę aplikacji farby spirytusowej na parapet. Można wybrać jeden z kilku dostępnych sposobów – w przypadku parapetów zewnętrznych najlepiej sprawdzi się wałek o niewielkich wymiarach (najlepiej szerokością dopasowany do wymiarów parapetu) oraz pędzle. Warto zaopatrzyć się w drobne i zaginane pędzle, którymi pomalujemy nawet największe zakamarki parapetu. Farba spirytusowa działa już od jednej warstwy, lecz jeżeli planujemy zastosować farbę spirytusową jako samodzielną powłokę, wówczas warto zastosować dwie warstwy. Kolejna warstwa farby spirytusowej lub farby nawierzchniowej powinna być stosowana po minimum 24 godzinach od malowania. Wówczas uzyskamy najlepszy efekt i największą trwałość.
Malowanie parapetu zewnętrznego zdecydowanie nie jest trudne, a skutecznie pozwala uniknąć korozji tego elementu. Dobierając odpowiednie produkty uzyskamy jeszcze lepsze efekty!