Skuteczne przeciwdziałanie korozji to nie lada wyzwanie. Wymaga nie tylko wiedzy, ale również dobrania odpowiednich narzędzi, które pomogą osiągnąć trwały sukces. W niektórych przypadkach warstwa jednej farby może okazać się niewystarczająca. Warto wtedy zadbać o właściwą powłokę z farbę nawierzchniowej, która wzmocni efekt ochronny.

Farba nawierzchniowa ma stanowić pierwszą tarczę przed czynnikami korozjogennymi. Dlatego też zewnętrzna warstwa malowania powinna charakteryzować się najwyższą odpornością na warunki pogodowe oraz zarysowania i uderzenia. Jej stosowanie ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku dużych powierzchni zewnętrznych narażonych na wilgoć i działanie pierwiastków sprzyjających rdzewieniu. W praktyce często spotykanymi rozwiązaniami są emalie ftalowe, choć nie jest to rozwiązanie najbardziej trwałe w przypadku malowania powierzchni zewnętrznych. Do ich ochrony wielu specjalistów rekomenduje produkty poliwinylowe lub chlorokauczukowe, które są nie tylko bardziej odporne, ale również bardziej elastyczne, a przez to mniej podatne na uszkodzenia i kruszenie. Ma to szczególne znaczenie biorąc pod uwagę estetykę. Warstwa zewnętrzna powinna bowiem nie tylko skutecznie chronić, ale również dobrze się prezentować.

Obie te właściwości posiada farba poliwinylowa ANVI-DACH. Jako produkt tego samego producenta, jest ona idealnym uzupełnieniem farby podkładowej ANVI-CORR. Razem stanowią duet gwarantujący długotrwały efekt antykorozyjny.

Skład farby poliwinylowej jest zawiesiną pigmentów i wypełniaczy
w roztworze żywicy poliwinylowej z domieszką rozpuszczalnika organicznego. Ponadto w jej recepturze znajdują się również dodatki plastyfikatorów oraz substancje pomocnicze. Posiada ona aktywne pigmenty antykorozyjne, które tworzą dodatkową warstwę ochronną wokół anody.

Po wyschnięciu farba tworzy powłokę matową, gładką, odporną na wilgoć oraz otoczenie słabo kwaśne i słabo alkaliczne. Charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża, dzięki czemu dobrze chroni powierzchnię przed działaniem czynników atmosferycznych, w przed tym kwaśnymi opadami.

Produkt został przygotowany z myślą o kryciu stalowych powierzchni ocynkowanych, fosforanowanych oraz aluminiowych. Można go traktować jako środek o podwójnym działaniu: podkładu antykorozyjnego i farby nawierzchniowej, niemniej – szczególnie w przypadku powierzchni metalowych stale narażonych na wilgoć – rekomenduje się stosowanie powłoki podkładowej, a dopiero później nałożenie drugiej powłoki nawierzchniowej.

ANVI-DACH nadaje się również w renowacji starych powłok, tak blachach ocynkowanych, jak i powlekanych metodami przemysłowymi. Szczególnie polecana do użytku przemysłowego – malowania maszyn i urządzeń, konstrukcji wykonanych ze stali ocynkowanej dachów, równie dobrze sprawdzi się w użytku domowym – do pokrywania rynien, bram, ogrodzeń i parapetów.

Farba jest dostępna w różnych wersjach kolorystycznych do uzgodnienia z producentem. Co ważne z punktu widzenia użytkownika, produkt może być aplikowany wałkiem, pędzlem lub z użyciem natrysku hydrodynamicznego. Może być również rozcieńczana za pomocą rozcieńczalnika SiD Coating`s. Istotne jest, by podczas nakładania malowana powierzchnia była równa i sucha. Nie może zawierać także śladów brudu lub tłuszczu. Przed rozpoczęciem procesu nakładania należy oczyścić malowany obszar z użyciem wody lub rozpuszczalnika, a czasem także i przeszlifować. Jedynie czysta i osuszona powierzchnia pozwoli farbie na zachowanie swoich właściwości ochronnych. Co oczywiste, farby nie powinno się nakładać podczas opadów i w warunkach podniesionej wilgotności. Nagrzane metale oraz intensywne promieniowanie również nie są sprzymierzeńcami jej aplikacji. W wysokich temperaturach, zawarty w farbie rozcieńczalnik szybko odparowuje, co przekłada się ujemnie na płynność preparatu, a to z kolei może negatywnie wpływać na trwałość i efekt dekoracyjny powłoki.

Podobne wpisy