Miłośnicy roślin doskonale wiedzą, że przy dużej liczbie roślin wciąż brakuje doniczek. Ceny designerskich doniczek potrafią osiągać wysokie ceny. Chcesz, aby Twój ogród lub balkon zyskały oryginalne dodatki i jednocześnie nie chcesz zrujnować domowego budżetu? Możesz wykonać metalowe doniczki, własnoręcznie przerabiając przedmioty użytku codziennego lub odnowić stare doniczki. To ekologiczny sposób na niepowtarzalne dekoracje, które podkreślą piękno roślin.
Jak wykonać metalową doniczkę dekoracyjną?
Oryginalne doniczki metalowe możemy wykonać z bardzo wielu przedmiotów – o części z nich zapewne nawet nie pomyśleliście! Doskonały materiałem będą stare wiaderka metalowe, metalowe skrzynki, garnki emaliowane, kubki, a nawet puszki po konserwach. Masz w piwnicy stare doniczki metalowe, z których odchodzi farba? Dzięki kilku krokom znów mogą doskonale prezentować się w duecie z roślinami. Zaletą takich własnoręcznie wykonanych doniczek z metalu jest ich unikatowość i oryginalność, a do tego satysfakcja z wykonanego dzieła!
Jakie farby wybrać do malowania doniczek?
Choć metal jest bardzo trwałym materiałem, to nieodpowiednio zabezpieczony i wystawiony na działanie czynników zewnętrznych (przede wszystkim wody) może szybko korodować, co prowadzi do uszkodzenia metalowej powierzchni. Dlatego zalecane jest zastosowanie dwóch preparatów. Pierwszym zalecanym produktem jest farba antykorozyjna ANVI-CORR. Dzięki zastosowaniu farby podkładowej metalowa doniczka zyskuje większą odporność na działanie korozji, a także uszkodzeń mechanicznych. Jako drugą warstwę zalecamy zastosować farbę poliwinylową Anvi-Dach. Farba ta doskonale sprawdza się do zastosowania zewnętrznego, stanowiąc dodatkową ochronę przed destrukcyjną rdzą. Farba alkidowa do metalu dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych z palety RAL. Możesz zatem pomalować doniczki według własnej wizji – mogą być jednokolorowe, ale także w paski, czy inny wzór. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni!
Zasady i wskazówki dotyczące malowania metalu znajdziesz w naszej bazie wiedzy: Malowanie metalu – żelazne zasady!