Branża okrętowa należy do bardzo wymagających sektorów przemysłu. Dedykowane jej rozwiązania i produkty muszą wykazywać odporność na trudne warunki i charakteryzować się dużą trwałością. Z tego powodu producenci wciąż opracowują nowe formuły produktów, których celem jest bycie niezawodnymi. Dotyczy to także naszej firmy SiD Coating’s – działając od lat w branży farbiarskiej, opracowujemy nowe produkty, których właściwości jeszcze lepiej odpowiadają potrzebom naszych klientów. Warto zauważyć, że rozwój branży farbiarskiej oznacza korzyści nie tylko dla przemysłu – szczególnie dla jego specyficznych gałęzi, jaką jest branża okrętowa czy stoczniowa. Często produkty stworzone z myślą o wykorzystywaniu ich głównie w przemyśle, znajdują swoje zastosowanie na znacznie mniejszą skalę – m.in. w warsztatach, w pracach konserwacyjnych wokół domu, czy w mniejszych przedsiębiorstwach. Do czego możecie zastosować farbę okrętową? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Właściwości farby okrętowej, a jej zastosowanie

Zanim przejdziemy do omówienia najczęstszych sposobów wykorzystania farby okrętowej, warto wspomnieć kilka słów o jej właściwościach – to właśnie one czynią ten produkt wyjątkowym. Farba okrętowa zwana jest inaczej farbą reaktywną spirytusową. W naszej ofercie produkt ten dostępny jest pod nazwą Anvi-Corr. Produkt ten został opracowany z myślą o malowaniu i zabezpieczeniu kadłubów statków, okrętów, a także innych elementów, które są narażone na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci, a także słonej wody.

W składzie farby okrętowej znajduje się spirytus rektyfikowany 97%. Dzięki temu farba Anvi-Corr nie wchodzi w reakcję z innymi preparatami, które zostały użyte na malowanej powierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma konieczności dokładnego oczyszczania malowanej powierzchni ze starych powłok, co nie zawsze jest możliwe – szczególnie w przypadku skomplikowanych konstrukcji czy elementów. Farbę reaktywną spirytusową można stosować zarówno jako niezależną powłokę, jak i jako podkład. Obecność w składzie 97% spirytusu sprawia także, że na powłokę wykonaną przy użyciu Anvi-Corr można zastosować dowolną inną farbę, aby nadać powierzchni ostatecznego wykończenia. Dzięki specyficznym właściwościom farby okrętowej można nakładać na nią farby nawierzchniowe różnego rodzaju – zarówno olejne, akrylowe, epoksydowe, jak i poliuretanowe.

Obecność spirytusu rektyfikowanego w preparacie Anvi-Corr przekłada się na kolejną właściwość tej farby, będącą jednocześnie jej zaletą. Tak opracowana formuła umożliwia używanie farby w szerokim zakresie temperatur. Malowanie farbą okrętową jest możliwe przy -20°C, a także przy nawet +40°C. Zawarty w składzie spirytus ma działanie rozpuszczalnika, który odparowuje, przez co przyspiesza czas schnięcia. Dzięki temu możesz szybko przygotować daną powierzchnię do dalszego użytkowania lub następnych etapów prac malarskich.

W składzie farby okrętowej znajdziemy także specjalne pigmenty i żywicę zwiększające przyczepność produktu do podłoża. W praktyce oznacza to, że malowana powierzchnia nie musi być idealnie przygotowana. Możliwe jest nakładanie farby spirytusowej na stare powłoki, a także powierzchnie pokryte rdzą. Mimo gorszego przygotowania podłoża farba będzie idealnie przylegać do podłoża. Specjalne pigmenty mają także działanie antykorozyjne, więc hamują rozrost ognisk korozji. Tworząc szczelną powłokę, farba okrętowa zabezpiecza przed tworzeniem się nowych ognisk rdzy. Stosując farbę okrętową, możemy jeszcze szybciej przeprowadzić prace konserwatorskie, a także skutecznie chronić powierzchnie przed rdzą.

Kolejną właściwością farby okrętowej Anvi-Corr, na którą warto zwrócić uwagę, jest wysoka trwałość po wyschnięciu. Powłoka wykonana przy użyciu farby spirytusowej jest bardzo trwałą i odporna na uszkodzenia mechaniczne – znacznie bardziej, niż inne farby antykorozyjne. Skąd taka różnica? Skład farby antykorozyjnej Anvi-Corr wzbogacaliśmy o drobinki folii PVB. Po wyschnięciu farba tworzy elastyczną powłokę, która jednocześnie jest bardzo trwała, odporna na zarysowania.

Dzięki specjalnie opracowanej formule farba okrętowa doskonale znosi trudne warunki atmosferyczne. Niestraszne jej zmienne temperatury, agresywne środowisko, czy wysoka wilgotność. Tego rodzaju farba jest niezwykle odporna na zarysowania, uderzenia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Mniejsza szansa na przerwanie powłoki farby, to mniejsze ryzyko powstania korozji!

Kiedy warto zastosować farbę okrętową?

Wbrew temu co sugeruje nam nazwa, farba spirytusowa nadaje się nie tylko do malowania okrętów. Dzięki swojej specyfice i właściwościom antykorozyjnym farba Anvi-Corr ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można stosować ją na powierzchnię z praktycznie każdego rodzaju materiału. Najczęstszym zastosowaniem jest stal, żeliwo, powierzchnie cynkowane, aluminium, ale również powierzchnie drewniane i drewnopochodne. Farbę okrętową można stosować do prac konserwacyjnych wokół domu, a także w warsztacie. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie przed korozją i działaniem wilgoci podwozi, a także elementów samochodów, pojazdów rolniczych. Sprawdzi się także do malowania maszyn rolniczych, a także narzędzi, co zwiększa żywotność malowanych elementów.

Farbę okrętową można także wykorzystać do malowania metalowych elementów wokół domu. To doskonały preparat będący warstwą podkładową w przypadku konserwacji ogrodzeń, bram garażowych, pergoli, a także barierek schodów lub tarasów. Ze względu na ograniczoną kolorystykę farby spirytusowej, jeżeli zależy nam na estetyce malowanej powierzchni, warto zastosować dodatkowo farbę poliuretanową nawierzchniową, której kolor możemy dobrać z palety RAL.

Stosując farbę okrętową, należy pamiętać, że pełne właściwości uzyskamy wtedy, gdy zastosujemy się do instrukcji producenta.

Podobne wpisy