Trudno wyobrazić sobie letnie przyjęcie w ogrodzie bez grilla. To właśnie przy grillu toczą się gorące dyskusje i najbardziej udane spotkania z przyjaciółmi. Dlatego ważne, żeby swoim wyglądem i stanem technicznym nie odstraszał gości. Grill narażony jest na działanie wielu czynników, które wpływają na jego wygląd i kondycję. Największym zagrożeniem dla grilla z metalu jest rdza i wysoka temperatura. Pod wpływem wysokiej temperatury w palenisku powierzchnia farby może pękać i łuszczyć się. Na skutek popękania powłoki ochronnej w postaci farby, metalowy grill znacznie bardziej narażony jest na działanie wilgoci. Po pewnym czasie w miejscach uszkodzonej farby mogą pojawić się ogniska korozji. Jak wiadomo, rdza to największy wróg metalowych przedmiotów. Jeżeli w porę nie zareagujemy, to nasz grill ogrodowy nie tylko nie będzie dobrze wyglądać, ale może także stracić swoją funkcjonalność, gdy pa przykład w palenisku wypadnie dziura…
Na szczęście jest ratunek dla wszystkich starych i wysłużonych grillów ogrodowych wykonanych z metalu. Dzięki chwili pracy i przy użyciu odpowiednich preparatów możesz odnowić swój grill ogrodowy. To z pewnością przedłuży jego żywotność i sprawi, że grill, zamiast straszyć, znów będzie centrum spotkań towarzyskich. W dzisiejszym poradniku przedstawimy krok po kroku sposób na odnowienie metalowego grilla ogrodowego.
Jak zacząć odnawianie metalowego grilla ogrodowego?
Zanim weźmiemy się za malowanie grilla ogrodowego, trzeba dobrze przygotować jego powierzchnię. Ze względu na charakter użytkowania grilla, jest on przez dużą część czasu pokryty sadzą i popiołem – żeby nowa warstwa farby dobrze przylegała do powierzchni, konieczne jest dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i osadów. W pierwszej kolejności warto rozkręcić grill na części i dokładnie go umyć. Z uwagi na to, że sadza, popiół, a także pozostałości po rozpałkach są dość tłuste, to należy zastosować preparat odtłuszczający. Tylko w taki sposób przygotujemy odpowiednio powierzchnię grilla metalowego do dalszych prac renowacyjnych. Doskonale sprawdzi się w tym celu preparat myjąco-odtłuszczający Anvi-Clean. Myjemy dokładnie każdy metalowy element grilla, który zamierzamy odnawiać, aż powierzchnia będzie dokładnie czysta. Następnie przy użyciu ostrej szczotki i papieru ściernego usuwamy warstwę starej farby, a także ewentualne ogniska rdzy. Po tym kroku ponownie myjemy powierzchnię grilla przy użyciu preparatu odtłuszczającego, dla uzyskania idealnie czystej powierzchni.
Malujemy metalowy grill ogrodowy
W renowacji grilla ogrodowego z metalu bardzo ważny jest wybór odpowiedniej farby. Musi być ona odporna na działanie wysokiej temperatury – tak jak farba termoodporna SID-GR Termfarb 200 (opakowanie 1l będzie optymalne, ponieważ farba jest bardzo wydajna). Zwykła farba pod wpływem wysokiej temperatury, do jakiej nagrzewa się palenisko, może się topić i wydzielać związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia! Gruntoemalia stworzona na bazie żywicy alkidowej z dodatkiem pasty aluminiowej doskonale przylega do podłoża. W praktyce oznacza to wysoką ochronę grilla przed czynnikami zewnętrznymi. Co najważniejsze, możesz w pełni użytkować grill, nie martwiąc się o bezpieczeństwo. Do nakładania farby termoodpornej najlepszy będzie pędzel o odpowiednim rozmiarze. Po naniesieniu farby na grill ogrodowy czekamy aż do pełnego wyschnięcia.
Dzięki tym kilku krokom znów możesz się cieszyć funkcjonalnym i estetycznym grillem, a także wspólnymi chwilami z przyjaciółmi.